تاريخ : جمعه نهم مهر ۱۳۸۹ | 7:0 | نویسنده : فاطی
چه افرادی نمی توانند عمل لیزیک را انجام دهند؟
عمل جراحی لیزیک برای بسیاری از افراد با عیوب انکساری نزدیک بینی؛ دوربینی؛ و آستیگماتیسم قابل انجام می باشد؛ اما باید دانست که این عمل برای همه افراد مناسب نمی باشد. افرادی که علاوه بر عیب انکساری؛ بیماریهای دیگری در چشم دارند و یا از بعضی از بیماریهای مزمن در دیگر سیستمهای بدنشان رنج می برند؛ ممکن است کاندید مناسبی برای اعمال جراحی اصلاح عیوب انکساری و لیزیک نباشند.
بعنوان مثال افراد زیر نمی توانند عمل جراحی لیزیک را انجام دهند:
· افرادی که بیماری قوز قرنیه و یا نامنظمی در سطح قرنیه اشان دارند
· افرادی که ضخامت قرنیه کافی نداشته باشند
· افرادی که بیماری تبخال چشمی داشته و یا دارند
· افرادی که بیماری قند دارند
· افرادی که آب مروارید دارند
· افرادی که اب سیاه دارند
· افرادی که سابقه بیماریهای روماتیسمی و یا نقص ایمنی را دارند
· افرادی که خشکی چشم متوسط تا شدید دارند
· افرادی که فقط یک چشم بینا دارند
· افرادی که مردمک چشم آنها در تاریکی بیش از حد معمول باز می شود

چه افرادی می توانند عمل لیزیک را انجام دهند؟
عمل جراحی لیزیک برای بسیاری از افراد با عیوب انکساری نزدیک بینی؛ دوربینی؛ و آستیگماتیسم قابل انجام می باشد. این افراد باید حداقل 20 سال سن داشته باشند تا تغییرات شماره عینک در آنها متوقف شده باشد. همچنین افرادی که بدلیل جراحیهای قبلی (پیوند قرنیه؛ اب مروارید؛ و عمل RK) شماره عینک بالا و یا نامتقارن با چشم مقابل پیدا کرده اند و نمی توانند از عینک استفاده نمایند؛ نیز می توانند به کمک عمل لیزیک در جهت اصلاح یا کاهش آن اقدام کنند.
اگرچه حداقل سن برای این عمل حدود 18 تا 20 سال در نظر گرفته می شود؛ ولی تحقیقات سالهای اخیر موثر بودن این عمل را در سنهای پایین تر؛ جهت اصلاح عدم تقارن شماره عینک دو چشم که منجر به تنبلی می شوند؛ را نیز نشان داده است.
باید دانست که عمل لیزیک یک عمل کاملا اختیاری است و هیچگونه اجباری در انجام این عمل وجود ندارد. انجام این عمل چیزی به سلامتی چشم اضافه نمی کند؛ بلکه سعی می کند وابستگی به عینک و یا لنز تماسی را به حداقل برساند.

 

آيا اين گفته صحيح است كه فردي با سابقه جراحي ليزيك چنانچه به كوهنوردي رفته و به ارتفاعات صعود نمايد، دچار افت ديد در چشمها مي گردد؟
خير، اين مطالب صحيح نبوده و ريشه علمي ندارد.

آيا وارد شدن آب به داخل چشم پس از انجام ليزيك خطرناك است؟

بلافاصله بعد از جراحي و بخصوص در روزهاي اول و دوم اين مسئله بيشتر خطرناك است. حداقل 48 ساعت تا كامل شدن ترميم زخم برش قرنيه و ممانعت از خطر ورود عوامل عفوني به داخل ضخامت قرنيه زمان نياز است و در طول اين مدت آب نبايد داخل چشم شود.

آيا تاري ديد خصوصا در كارهاي نزديك مثل مطالعه بعد از جراحي طبيعي است يا اينكه عمل نا موفق بوده است؟

اين پديده تار ديدن اشياء نزديك پس از عمل، ‌طبيعي بوده و با گذشت زمان بهبود مي يابد. و هر چقدر هم سن بيمار جوان تر باشد ديد نزديك سريعتر بهبود مي يابد.

آيا حتما لازمست پس از ليزيك همه جا و هميشه عينك آفتابي استفاده شود؟

به خاطر انجام ليزيك چند روز اول به علت آنكه نور ممكن است سبب تحريك و اذيت چشم ها شود نياز است اما اصولا براي محافظت چشم (حتي عمل نشده) در مقابل نور ماوراء بنفش خورشيد استفاده از عينك آفتابي حتي براي فردي كه تحت عمل ليزيك قرار نگرفته نيز پيشنهاد مي گردد.

آيا فصل خاصي براي اين عمل مناسبتر است؟

خير، ‌به علت آنكه دما و رطوبت اتاق در تمام ايام سال در اتاق عمل در جهت به كارگيري هرچه بهتر دستگاه اكسايمر تحت كنترل و تنظيم مي باشد فصلهاي مختلف سال تاثيري بر نتيجه عمل ندارد.

آيا آنطور كه در برخي روزنامه ها نوشته اند ليزيك (( منجر به كوري)) مي گردد؟

ليزيك دردست جراحان با تجربه جزء كم عارضه ترين جراحي هاي چشم محسوب مي گردد به هر حال انجام نابجاي ليزيك مي تواند داراي عوارض خاص خود باشد. اما كوري در ارتباط مستقيم با ليزيك از هيچ مركزي گزارش نگرديده است و اين عبارت ترجمه نادرست از متن به زبان خارجي بوده است.

زمان عمل جراحی چقدر است؟

زمان عمل لیزیک کمتر از ده دقیقه است. مدت زمان عمل لیزر (PRK) مختصری کمتر از مدت عمل لیزیک می‏باشد.

آیا عمل جراحی درد دارد؟

خیر، با استفاده از قطره‏های بی‏حسی، عمل جراحی لیزر و لیزیک بدون درد انجام می‏شود. پس از عمل لیزیک، تا چند ساعت احساس سوزش و جسم خارجی و اشک ریزش وجود دارد، اما معمولا" نیازی به داروی ضد درد نیست و اغلب روز بعد از عمل می‏توان به کار روزانه بازگشت. اما درد پس از عمل لیزر پی.آر.کی بیشتر است، که از داروهای ضد درد قویتر استفاده می شود

محدودیت‏های پس از عمل جراحی چیست؟

 روزهای نخست باید از مالش پلکها با دست خودداری کنید. تا 3 هفته استخر و سونا نروید. استحمام از روز دوم بعد از لیزیک و پس از ترمیم اپی تلیوم در عمل PRK مانعی ندارد. از آرایش دور چشم در هفته اول پس از عمل اجتناب کنید.

در چه صورتی من کاندید مناسبی برای عمل لیزیک می‏باشم؟

معیارهای عمل عبارتند از: حداقل سن 18 سال عدم تغییر قابل توجه نمره عینک در یکسال گذشته نزدیک بینی 1- تا 12- دیوپتر (نزدیک بینی و آستیگماتیسم همراه) آستیگماتیسم 5/0 دیوپتر و بیشتر عدم وجود کواتوکونوس (قوزقرنیه) عدم وجود بیماریهای عمومی عدم وجود بیماریهای دیگر چشمی عدم وجود گلوکوم (آب سیاه) داشتن انتظارات واقعی از قابلیت و توانایی‏های عمل جراحی لیزر (PRK) یا لیزیک در تصحیح دید. به منظور مشخص نمودن امکان عمل جراحی،لازم است معاینه و مشاوره شوید.

آیا انجام اعمال جراحی لیزر و لیزیک در هنگام حاملگی مجاز می‏باشد؟

در عمل جراحی لیزر (PRK) و لیزیک از لیزر اکسایمر استفاده می‏کنند که این نوع اشعه هیچگونه اثرات سوء برای جنین در بر ندارد. همچنین داروهای استفاده شده بعد از عمل اغلب مسکن‏های ساده مانند استامینوفن (که در دوران حاملگی استفاده از آن مجاز است) و قطره‏های موضعی هستند که چون جذب آنها به داخل سیستم گردش خون بسیار اندک است، نمی‏تواند بر روی جنین تاثیر منفی داشته باشد. بنابراین انجام عمل جراحی لیزر و لیزیک در زمان حاملگی مجاز می‏باشد. اما باید توجه داشته باشیم که بعلت تغییرات هورمونی که در بدن مادر در زمان حاملگی ایجاد می‏شود می‏تواند تاثیراتی بر روند ترمیم پس از عمل داشته باشد که نتایج بعد از عمل را مختصری تحت تاثیر خود قرار دهد. این تاثیرات در عمل لیزر (PRK) بیشتر از عمل لیزیک می‏باشد. بنابراین بهتر است در حاملگی این اعمال انجام نشود.

آیا عمل لیزر و لیزیک سبب بیماری شب کوری یا کور رنگی می‏شود؟

بیماری شب کوری (Night Blindness) و کوررنگی (Color Blindness) دو بیماری پرده چشم یا شبکیه هستند که جنبه توارثی دارند و عمل لیزر و لیزیک نمی‏تواند سبب ایجاد اینگونه بیماریهای چشم گردد. البته باید بدانیم که در هفته‏های نخست بعد از این اعمال جراحی، مشکلاتی در دید شب بوجود می‏آید، مانند پخش نور (Glare) یا هاله دیدن در اطراف اشیا نورانی (Halo Vision) که بتدریج از بین می‏روند.

آیا عمل جراحی لیزر و لیزیک چشم را در مقابل ضربه آسیب‏پذیرتر می‏نماید؟

نسبت به چشم های طبیعی آسیب‏پذیرتر می‏باشد (چه تحت عمل جراحی قرار گرفته باشند یا قرار نگرفته نباشند). در نزدیک بینی متوسط، شدید و بسیار شدید چه آنهایی که عینک و کنتاکت لنز را برای تصحیح عیب انکساری خود انتخاب کرده‏اند و چه آنهایی که تحت اعمال جراحی قرار گرفته‏اند، به علت تغییرات شبکیه بهتر است مرتبا هر 6 ماه تا یکسال یک نوبت تحت معاینه چشم قرار گیرند تا در صورت لزوم به موقع درمان ضایعات اطراف شبکیه از قبیل سوراخها و نازکیهای شدید شبکیه انجام پذیرد و بدینوسیله از پارگی و جدا شدگی شبکیه جلوگیری شود. همچنین این افراد باید مراقب باشند که از ضربات مستقیم به ناحیه سر و یا چشم که مثلا در بعضی از ورزش های رزمی ممکن است اتفاق بیفتد، پرهیز نمایند.

سن مناسب لیزر و لیزیک چیست؟

حداقل سن برای انجام این اعمال جراحی 18 سال تمام بوده و لازم است در یکسال اخیر تغییر محسوسی در شماره عینک فرد رخ نداده باشد. سن حداکثری برای این اعمال وجود ندارد و تا زمانی که برای چشم بیماری خاص مانند آب مروارید یا آب سیاه یا بیماری های دیگری که مانع این عمل باشند بوجود نیامده است می‏توان این عمل را انجام داد. اما باید دانست که بعد از سن 40 سالگی اگر این اعمال جراحی انجام شود فرد جهت مطالعه حتما" به عینک نیاز خواهد داشت. مسن ترین فردی که تا کنون توسط چشم پزشکان نور عمل شده است، 73 سال سن داشته و شماره چشم وی 5/1- بوده است.

آیا عمل لیزر و لیزیک تنبلی چشم را درمان می‏کند؟

خیر، عمل لیزر و لیزیک فقط اصلاح عیب انکساری را انجام می‏دهند و اگر چشمی به دلیلی تنبل باشد، نمی‏تواند با این عمل اصلاح شود. به عبارت دیگر باید دانست که اعمال جراحی عیب انکساری، نمی‏توانند دیدی بهتر از عینک یا لنز به چشم بدهند.

آیا آب مروارید را می‏توان با  عمل لیزر یا لیزیک  انجام داد؟

آب مروارید منعی برای انجام عمل لیزر یا لیزیک نمی‏باشد و یا انجام عمل لیزر و لیزیک در آینده مشکلی برای عمل آب مروارید ایجاد نمی کند. اما باید دانست که اگر چشمی برای اصلاح عیب انکساری نزدیک بینی تحت عمل قرار گیرد نتیجه آن تا زمانی باقی خواهد ماند که آب مروارید پیشرفت نکند. بنابراین اگر آب مروارید چشم در حدی است که احتمال پیشرفت سریع آن می‏رود بهتر است که این عمل انجام نگیرد. از طرف دیگر باید بدانیم که عمل آب مروارید و جایگذاری لنز داخل چشمی امکان اصلاح عیب انکساری را بطور همزمان فراهم خواهد نمود.

آیا پزشکان و بویژه چشم پزشکان خود نیز حاضرند عمل لیزیک را انجام دهند؟

با توجه به علمی بودن و پذیرفته شدن جهانی عمل لیزیک، طی سالیان گذشته، بیش از دو هزار پزشک، دندانپزشک و داروساز توسط چشم پزشکان کلینیک نور تحت این عمل قرار گرفته اند که در بین آنان چشم پزشک و جراح قلب نیز وجود داشته است و بالطبع بعلت عمل جراحی انجام شده شما آنها را با عینک مشاهده نمی کنید. اما اینکه شما، پزشک یا چشم پزشک دیگری را می شناسید که هنوز عینک می زند باید توجه داشته باشید که این عمل کاملا" اختیاری بوده و هر فرد ممکن است با توجه به نیازها و ضروریات زندگی اجتماعی و حرفه ای خود تصمیم به عمل جراحی گرفته و یا از انجام این عمل اجتناب نماید.

آیا پزشکان حاضرند همین عمل جراحی را برای اعضای نزدیک خانواده خود انجام دهند؟

پزشکان نیز در صورتیکه فردی از فامیل آنها متقاضی انجام چنین عملی باشد، در صورتیکه از نظر طبی ممنوعیتی برای عمل وجود نداشته باشد، بیمار را از انجام این عمل منصرف نمی کنند. موارد متعددی از بستگان درجه یک چشم پزشکان بیمارستان نور تحت عمل لیزیک قرار گرفته اند.

آیا پس از عمل لیزیک احتمال برگشت شماره چشم وجود دارد؟

برحسب شماره چشم در صد کمی از بیماران دچار برگشت شماره چشم( البته نه به میزان قبل از عمل) می شوند که عمدتا" کمتر از 5% موارد را شامل می شوند. چنانچه شماره چشم کم باشد 6 هفته تا 3 ماه بعد از عمل نتیجه ثابت خواهد شد و تغییری نخواهد کرد. اگر شماره چشم زیاد باشد خصوصا" در شماره های بیش از 8- دیوپتر این زمان طولانی تر است و معمولا" 6 ماه تا یکسال طول می کشد تا شماره چشم ثابت شود البته تعدادی از افراد نزدیک بین هستند که پیشرفت شماره چشم آنها هرگز متوقف نشده و سالانه 5/0 تا 1 شماره و بلکه بیشتر افزایش می یابد. لازم است بدانیم که لیزر قادر نیست جلوی پیشرفت شماره چشم را بگیرد و پس از عمل نیز میزان نزدیک بینی یا نمره عینک این افراد هر چند سال تغییر خواهد کرد که این تغییر را نبایستی به حساب کاهش اثر لیزر و یا برگشت بیماری تلقی نمود.

اگر پس از عمل لیزری 1 شماره یا بیشتر از نمره عینک باقی بماند امکان عمل مجدد وجود دارد؟

بلی. چنانچه ضخامت قرنیه شما مناسب باشد می توانید 3 ماه بعد از عمل اول باقیمانده شماره چشم را با عمل مجدد اصلاح کنید. عوارض عمل مجدد مشابه عمل اول است و برای بیمار خطر بیشتری نسبت به آن ندارد. البته مواردی وجود دارد که علیرغم باقیماندن شماره چشم بیمار از دید خود راضی می باشد و صرفا" به قصد صفر کردن شماره چشم تقاضای عمل مجدد را دارد، بدیهی است در اینگونه موارد عمل مجدد علمی و منطقی نمی باشد.


عمل لازك (LASEK) در واقع  شق ديگری از همان عمل ليزر (PRK) است و علی رغم شباهت اسمی  به عمل ليزيک (LASIK)  از آن متفاوت می باشد. 

 در عمل ليزر(PRK)  ابتدا سلولهای پوششی سطح قرنيه با يک کاردک مخصوص برداشته مي شود و سپس سطح قرنيه با ليزر اکسايمر متناسب با شماره چشم  تراش داده شده و در انتها يک عدد لنز پانسمانی روی قرنيه گذاشته می شود. حدودا بين  3 تا 5 روز  طول می کشد تا سلولهای پوششی قرنيه بصورت کامل ترميم شوند.  

 آلترناتیوهای عمل لیزیک (لازک LASEK، اپي ليزيک Epi-LASIK، پي آر کي PRK)   

   برای افتراق اين نامها از يکديگر و همچنين افتراق اين روشها از عمل ليزيک (LASIK)، بهتر است اين روشها را بطور کلی به دو دسته عمده تقسيم کنيم. دسته اول که تراش ليزری برای اصلاح شماره عينک در عمق قرنيه انجام می گردد که اين دسته  شامل عمل ليزيک (LASIK) می شود. دسته دوم که تراش ليزری برای اصلاح شماره عينک در سطح قرنيه انجام می گردد که اين دسته شامل اعمال ليزر (PRK)، لازک (LASEK)، و  شق جديدتر آن يعنی اپیليزيک (Epi-LASIK) می شود.

 در دسته اول يعنی ليزيک همانطور که در بالا آمده؛ ، نحوه عمل جراحی بدين شکل است که ابتدا يک لايه (Flap) به ضخامت حدود ۱۶۰ ميکرون (هزارم ميليمتر) ايجاد می گردد و سپس متناسب با شماره چشم، عمق قرنيه  با ليزر تراشيده شده  و در انتها لايه به جای اوليه خود برگردانده می شود. اما در دسته دوم تراش ليزری قرنيه از سطح صورت می گيرد و معمولا  ۳ تا  ۵ روز طول می کشد تا سطح چشم ترميم گردد. در همه اين روشها، ليزر مورد استفاده يعنی اکسايمر ليزر، يکسان می باشد.  

بايد دانست که هنوز عمل ليزيک (LASIK)، شايعترين نوع عمل برای اصلاح عيوب انکساری در تمام دنيا می باشد. اما در طی دهه گذشته با انجام ميليونها عمل ليزيک در سراسر دنيا و گزارشهايی از عوارض بسيار نادر، اما در عين حال بسيار جدی عمل ليزيک، سبب گشته  که دو مرتبه اعمال جراحی  ليزر در سطح قرنيه يعنی عمل (PRK)، عمل لازک (LASEK)، و اخيرا  اپی ليزيک (Epi-LASIK)  بيشتر مورد توجه قرار گيرد.

 اگر معاينات؛ توپوگرافی؛ ضخامت قرنيه؛ لایه اشکی چشم؛ و سایز مردمک همه در حد قابل قبول باشد؛ می توان هم عمل ليزيک و هم عملهای سطحی مانند ليزر (PRK) و يا لازک (LASEK) را انجام داد. از لحاظ دقت،  همه اینها کاملا يکسان عمل می کنند. ميزان ناراحتی و درد پس از عمل، در ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) بيشتر از عمل ليزيک خواهد بود و همچنين دوره نقاهت اندکی در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) طولانی تر است.  اما نکته مهم اين است که در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) نسبت به عمل ليزيک، قرنيه  چشم کمتر دستکاری می شود. اگرچه احتمال عارضه در هر دو روش بسيار بسيار اندک می باشد، اما اين احتمال باز هم در عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) بسیار کمتر خواهد بود.

اگر جزو افرادی هستيد که بطور معمول در معرض ضربه و ترومای بيشتری هستند مانند پرسنل نظامی و انتظامی و همچنين ورزشکاران رشته های رزمی، انجام عمل ليزر (PRK) يا لازک (LASEK) تصميم منطقی تری می باشد، چرا که لايه ايجاد شده در عمل ليزيک هيچگاه نمی تواند استحکام قبلی خود را حتی بعد از سالهای سال باز يابد.

 مثال زير شايد قضيه را روشنتر کند. در عمل ليزر (PRK)؛ لازک (LASEK)؛ و یا اپیليزيک (Epi-LASIK) برای يک چشم با نزديک بينی در حد دو و نیم شماره؛ ميزانی از ضخامت قرنيه که دستکاری می گردد نهايتا در حد ۴۰ ميکرون خواهد بود. اما برای اصلاح همين ميزان شماره اگر از عمل ليزيک (LASIK) استفاده گردد،  ضخامتی در حدود ۲۰۰ ميکرون دستکاری خواهد شد يعنی حدود ۵ برابر بيشتر.

تفاوت عمل  پی آر کی (PRK) با لازک (LASEK)

در عمل لازك  قسمت اصلی عمل کاملا شبيه به عمل ليزر(PRK)  مي با شد، تنها تفاوت در نحوه برداشتن سلولهای پوششی سطح قرنيه است که با کمک الکل رقيق شده، سعی می شود اين سلولها بصورت يک لايه پيوسته از قرنيه جدا و پس از تراش با ليزر مجددا  اين لايه  سلولی روی سطح قرنيه برگردانده شود. در اينجا نبايد ايجاد اين  لايه سلولی را با ايجاد لايه (Flap) در عمل ليزيك (LASIK) يکی گرفت. در عمل ليزيك لايه اي با ضخامت  حدود ۱۶۰ ميكرون برداشته می شود که بسيار ضخيمتر از لايه سلولی در عمل لازک (LASEK) می باشد.  

جالب است بدانيد که گاهي در حين عمل لازک اتفاق می افتد که اين لايه سلولی را از دست بدهيم  که در اين صورت حادثه مهمی پيش نيامده و فقط  عمل لازك تبديل به يک عمل ليزر (PRK)  شده است.  اما اگر همين حادثه در عمل ليزيک (LASIK)  اتفاق افتد، يعنی يک  لايه به ضخامت ۱۶۰ ميکرون از دست رفته است  که مطمئنا حادثه قابل جبرانی نخواهد بود.    

در حدود چهار پنج  سال قبل برای عمل لازک (LASEK) نسبت به  عمل ليزر (PRK) مزايای متعددی قائل می شدند. ولی اين روزها بسياری از جراحان اين دو عمل را از نظر نتايج  بسيار مشابه يکديگر می دانند و تفاوت چندانی بين آنها قائل نمی گردند.   
 

   • قالب وبلاگ
  • پیج رنک